Sve što vas zanima na jednom mestu
Za sva dodatna pitanja vam stojimo na raspolaganju
smart-me Prototip
Završno sklapanje
Testiranje i kalibrisanje
smart-me Utikač
<
>
Najčešće postavljena pitanja i odgovori
Opšte
Recite mi nešto o kompaniji smart-me AG
smart-me AG je popularna švajcarska firma, sa sedištem u Rotkreuzu, Švajcarska, sa iskustvom u stvaranju prvog u svetu digitalnog brojila energije i snage. Dobitnici su mnogih nagrada za svoj rad i proizvode u oblasti merenja i upravljanja energijom.
Šta je cilj kompanije smart-me AG?
smart-me misija je da meri, da upravlja i da smanji potrošnju energije u privatnim, industrijski i javnim objektima uz pomoć inteligentne tehnologije. Mi verujemo da su postojeća rešenja suviše komplikovana i daleko preskupa. Kako bismo postigli naš cilj mi razvijamo inovativne proizvode za sektor pametne energije.
Šta predstavlja smart-me?
smart-me je najnoviji i najjednostavniji sistem za pametno merenje i upravljanje vašim uređajima i sistemima koji je ikada postojao. On nudi mogućnost vizuelizacije i snimanja podataka energije, kao što su struja, toplota, gas ili voda. Pored toga, povezani uređaji mogu da se prate i kontrolišu jednostavno preko smartfona, tableta i računara.
Da li je neophodan internet u vašem objektu za funkcionisanje smart-me uređaja?
Kako bi smart-me uređaji mogli da komuniciraju sa smart-me oblak serverom, neophodan je internet u vašem objektu, kao i da imate bežični ruter, za Wi-Fi komunikaciju sa smart-me uređajima.
Šta je to sopstveno merenje električne energije i čemu služi?
Sopstveno (ili nezavisno) merenje električne energije predstavlja sistem za merenje električne energije koji je u vašem vlasništvu, za razliku od javnih brojila koja su u vlasništvu EPS-a.
Merene vrednosti nezavisnog smart-me sistema su aktivna električna energija (kWh), reaktivna energija (kvarh), aktivna snaga (kW), reaktivna snaga (kvar), napon (V), struja (I), faktor snage (cos phi), ambijentalna temperatura (oC).
Takođe, pomoću nezavisnog merenja možete da vidite da li ste u režimu skupe ili jeftine tarife kao i koliki vam je račun (din) za utrošenu električnu energiju.
Nezavisno merenje je klase tačnosti 1, što odgovara klasi tačnosti koje ima i EPS brojilo.
Na ovaj način možete da meritorno kontrolišete ispravnost EPS brojila i da odagnate svaku sumnju da li je EPS brojilo ispravno i da li plaćate stvaran utrošak električne energije.
Pored merenja, uz pomoć nezavisnog sistema možete jednostavno i pravovremeno da upravljate vašom potrošnjom daljinski i programski, na osnovu izmerenih i sistemskih vrednosti, kao i alarmima, što nije moguće sa EPS brojilom, i na taj način štedite novac.
Sistemu nezavisnog merenja možete da pristupite pomoću vašeg smartfona, tableta ili računara, sa bilo kog mesta u realnom vremenu.
Jedini uslov za nezavisno merenje je da imate internet vezu.
Šta je to upravljanje sopstvenom potrošnjom električne energije i kako se vrši?
Upravljanje sopstvenom potrošnjom električne energije je povremena potreba iz raznoraznih razloga. Ali glavni razlog je smanjenje potrošnje električne energije (kWh i kvarh) kao i prekomerne snage, odnosno smanjenje novčanih izdataka za utrošenu električnu energiju uz racionalno korišćenje potrošnje.
Razlozi za upravljanje potrošnjom električne energije su različiti:
Kako mogu da čitam informacije o potrošnji i da upravljam uređajima?
smart-me sistemu veoma jednostavno pristupate preko interneta, pomoću aplikacije na vašem mobilnom telefonu ili tabletu kao i preko bilo kog pretraživača na računaru.
Ukoliko jedan vlasnik ima više brojila i utikača, svaki uređaj za merenje može da se prikaže na više načina složenih po objektima i potrošačima.
Takođe moguće je čitati i upravljati celoukupnom potrošnjom preko jednostavnog grupisanja uređaja u okviru vašeg smart-me naloga.
Gde se postavlja sopstveno merenje i kako se povezuje?
smart-me brojila su predviđena za ugradnju u razvodni orman, na šinu sa osiguračima. Monofazno brojilo zauzima 2 osiguračka mesta, za trofazno je potrebno 5 slobodnih osiguračkih mesta, dok se smart-me utikač jednostavno uključi u monofaznu utičnicu.
Ukoliko nema mesta u vašem ormanu, brojila možete postaviti u dodatni ormarić na zidu ili u ravni zida u vašem objektu ili van njega.
Povezivanje brojila je veoma jednostavno i to na sledeći način:
Šta da radim ako u mom ormanu nema signalizacije za promenu tarife?
Ukoliko u vašem ormanu nema signalizacija za promenu tarife brojilo možete da koristite kao jednotarifno, za prikaz ukupne potrošnje električne energije koju zatim možete da upoređujete sa ukupnom potrošnjom električne energije na vašim mesečnim računima od strane Elektrodistribucije.
U planu je da se promena tarife na brojilu omogući i preko smart-me oblaka, jednostavnim korisničkim podašavanjem vremena trajanja svake tarife u okviru jedog dana. Na ovaj način će tarifa moći da se menja bez potrebe sa dovođenjem signalizacije na brojilo. Ova softverska nadogradnja neće ni na koji način uticati na funkcionalnost vašeg brojila.
Kako se vrši pojedinačno komandovanje potrošačima u objektu?
Da bi se vršilo selektivno uključenje i isključenje pojedinačnih potrošača, uz čitanje njihove potrošnje, pored monofaznog ili trofaznog brojila sa prekidačem, možete koristiti i višefunkcionalni utikač koji u sebi ima prekidač za daljinsko isključenje i uključenje konkretnog potrošača sa bilo koje tačke gde postoji internet.
U višefunkcionalni utikač se jednostavno uključuje bilo koji monofazni potrošač do 3,68 kW (bojler, mašina za veš ili sudove, grejalica, ...).
Broj fleksibilnih utikača nije ograničen i sa svakom može da se upravlja.
Da li smart-me poseduje aplikacioni programski interfejs (API)?
Ima. Sva vaše uređaje možete da integrišete na smart-me oblak.
Javnu API dokumentaciju možete da preuzmete na sledećem linku:
smart-me uređaj
Da li je brojilo energije i snage precizno?
Dođavola da! Budite sigurni da je smart-me jedno od najpreciznijih uređaja za merenje energije na tržištu. Garantujemo maksimalnu grešku od 1% za ceo opseg merenja, odnosno svi smart-me uređaji su klase tačnosti 1, prema EN 50470-1 (IEC62053-21). Kako bi se obezbedila najbolja tačnost, svaki uređaj je kalibrisan tokom proizvodnje.
Koje verzije smart-me brojila postoje?
Možete instanlirati dve vrste monofaznih i trofaznih brojila i to:
Kako mogu da merim veliku snagu od nekoliko stotina kW pa i više?
U tom slučaju je potrebno da ugradite Kamstrup indirektno brojilo sa ugrađenim smart-me modulom, kao i bilo koje M-Bus indirektno brojilo koje možete da povežete na smart-me M-Bus gejtvej.
Kako da proverim da li imam dobar Wi-Fi signal za smart-me uređaj?
Povežite vaš smartfon ili tablet na Wi-Fi mrežu na koju je predviđeno da se poveže smart-me uređaj.
Postavite vaš smartfon ili tablet na predviđeno mesto za postavljanje smart-me uređaja i ukoliko su i dalje povezani na Wi-Fi mrežu, to mesto će najverovatnije biti pogodno za povezivanje smart-me uređaja.
Najsigurnija i varijanta je da se skine posebna smart-me aplikacija "Connection Tester", koja je namenjena za sigurnu proveru dostupnosti Wi-Fi mreže. Aplikaciju možete besplatno da preuzmete na sledećim linkovima:
Android korisnici: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.daggerford&hl=en
Apple iOS: izlazi uskoro
Šta da radim ukoliko na predviđenom mestu za smart-me uređaj nemam dobar Wi-Fi signal?
U tom slučaju je potrebno proširiti vaš Wi-Fi signal.
To možete jednostavno odraditi sa univerzalnim proširivačem sličan tipu "TP Link - TL-WA850RE WiFi Range Extender" čiji opis možete pronaći na sledećem linku:
http://www.tp-link.com/us/products/details/cat-10_TL-WA850RE.html
Proširivač Wi-Fi signala se priključuje na kućnu utičnicu i možete ga pronaći u svakoj bolje opremljenoj prodavnici računarske opreme.
Koliko MB podataka jedan smart-me uređaj generiše na mesečnom nivou?
Generisanje podataka zavisi od nekoliko faktora ali kao standard je 21MB po jednom smart-me uređaju mesečno.
Za svako smart-me monofazno i trofazno brojilo možete da promenite interval slanja podatka sa uređaja na smart-me oblak:
Frekvencija upravljanja smart-me uređajem (uključenje i isključenje, čitanje dijagrama, itd.) utiče na povećanje potrebnog mesečnog protoka. Na primer, za interval slanja podataka smart-me uređaja od 60s, uz standardnu učestalost upravljanja uređajem je potrebno oko 50MB protoka mesečno (100MB ako se uređaj veoma često koristi) po jednom mernom uređaju mesečno.
Koji Wi-Fi standardi su podržani?
smart-me uređaj podržava 802.11 b/g/n sa 2.4 GHz. 5 GHz mreže nisu podržane.
Da li mogu da koristim uređaj u okviru više Wi-Fi mreža?
Da, smart-me uređaj može da zapamti do 6 različitih Wi-Fi mreža. Potrebno je samo da ga instanlirate jednom na svakoj mreži nakon čega će uređaj automatski odabrati mrežu sa najboljim kvalitetom prenosa.
Gde mogu da pronađem šemu povezivanja smart-me brojila i M-Bus gejtveja?
Za svaki kupljeni smart-me proizvod dobijate uputstvo za povezivanje sa odgovarajućom šemom.
Šema povezivanja za smart-me monofazno Brojilo:
https://smart-me.rs/assets/smart-me_1f_brojilo_sema_povezivanja.pdf
Šema povezivanja za smart-me trofazno Brojilo:
https://smart-me.rs/assets/smart-me_3f_brojilo_sema_povezivanja.pdf
Šema povezivanja za smart-me M-Bus gejtvej:
https://smart-me.rs/assets/smart-me_m-bus_gejtvej_sema_povezivanja.pdf
Čemu služi dugme na smart-me utikaču?
Dugme na utikaču, služi da se poveže na Wi-Fi prilikom instalacije.
Takođe, pomoću smart-me aplikacije možete da podesite da se nakon pritiska na dugme, na primer, ručno uključi i isključi utikač ili neki drugi smart-me uređaj.
smart-me aplikacija
Da li je smart-me aplikacija besplatna?
smart-me aplikacija je u potpunosti besplatna bez ikakvih skrivenih opcija za plaćanje.
Gde mogu da preuzmem smart-me aplikaciju?
Besplatnu smart-me aplikaciju možete preuzeti na sledećim linkovima.
Android korisnici: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smart_me
iOS korisnici: https://itunes.apple.com/us/app/smart-me/id929146952?mt=8
Kako mogu da pristupim svom smart-me nalogu preko svog računara?
Vašem nalogu možete brzo i jednostavno pristupiti preko bilo kog internet pretraživača pomoću sledećeg linka:
https://www.smart-me.com/SignIn.aspx?ReturnUrl=%2fDetails%2fHome.aspx
Za pristup je potrebno da imate vaše korisničko ime i lozinku. Ukoliko već niste otvorili vaš nalog, to možete besplatno učiniti preko sledećeg linka:
Da li je ažuriranje smart-me aplikacije besplatno?
smart-me se konstantno ažurira i unapređuje potpuno besplatno za sve korisnike.
smart-me bezbednost
Da li je veza bezbedna?
Pored Wi-Fi enkripcije, smart-me uređaj šalje i prima samo enkriptovane podatke. Radi najviše bezbednosti svaki uređaj koristi individualnu lozinku.
Gde se čuva Wi-Fi lozinka?
Wi-Fi lozinka se čuva na smart-me uređaju i nikada se ne šalje na server.
Da li smart-me uređaj čuva postavke i vrednosti brojača ukoliko dođe do gubitka napajanja?
Da, uređaj će sačuvati sva podešavanja i vrednosti. Nakon povratka napajanja, uređaj će se automatski povezati na Wi-Fi i sve će biti kao što je bilo.
Upravljanje mojim smart-me nalogom
Kako mogu da promenim lozinku za prijavljivanje na moj nalog?
Da biste promenili vašu lozinku, prvo se ulogujte na vaš nalog, koristeći vaše korisničko ime i trenutnu lozinku, preko sledećeg linka:
https://www.smart-me.com/SignIn.aspx?ReturnUrl=%2fDetails%2fHome.aspx
Nakon ulogovanja kliknite na vaše korisničko ime sa desne strane ekrana i izaberite podešavanja.
Nakon ulaska u meni za podešavanje, kliknite na dugme za promenu lozinke za veb-korisnike.
Kako mogu da grupišem svoje uređaje na svom nalogu?
Kako biste grupisali vaše (npr. da biste mogli da uključite / isključite više uređaja odjednom) prvo se ulogujte na vaš nalog, koristeći vaše korisničko ime i lozinku, preko sledećeg linka:
https://www.smart-me.com/SignIn.aspx?ReturnUrl=%2fDetails%2fHome.aspx
Nakon ulogovanja izaberite "Konfigiracija" u okviru menija na vrhu ekrana a zatim "Konfig brojila".
Sada možete da kreirate direktorijume i pod-direktorijume. Za dodavanje uređaja u direktorijum samo ga privucite na željeni direktorijum.
Ostala pitanja i odgovori
Kontrola EPS brojila
Da li pomoću smart-me uređaja mogu da kontrolišem EPS brojilo?
Obzirom da su svi smart-me uređaji klase tačnosti 1, što odgovara klasi tačnosti koje imaju i javna električna brojila koja su u vlasništvu EPS-a, vi na ovaj način možete da meritorno kontrolišete ispravnost EPS brojila i da odagnate svaku sumnju da li je EPS brojilo ispravno i da li plaćate stvaran utrošak električne energije. Takođe možete u svakom trenutku daljinski da kontrolišete vašu potrošnju električne energije i smanjite mesečni račun za električnu energiju.
Na koji način mogu da kontrolišem EPS brojilo?
Najjednostavniji način je da rezultate merenja sa smart-me brojila uporedite sa rezultatima koje dobijate na mesečnim računima za električnu energiju od strane Elektroprivrede Srbije. Svi vaši rezultati merenja smart-me brojila, zajedno sa dijagramima, se čuvaju na vašem smart-me nalogu i vi njima možete da pristupite u bilo kom trenutku preko vašeg smartfona, tableta ili računara. Ukoliko to želite, sve vaše rezultate merenja i dijagrame možete da snimite na vašem računaru kao PDF, Word ili Excel datoteku.
Šta da radim ukoliko smart-me brojilo pokazuje drugačije rezultate merenja u odnosu na EPS brojilo?
Prema zakonu EPS je dužan da sva njihova brojila održava ispravnim. Ukoliko se rezultati merenja električne energije na vašem smart-me brojilu u većoj meri razlikuju od EPS brojila najmanje što možete da uradite je da podnesete zahtev za proveru ispravnosti EPS brojila, što je vaše zakonsko pravo. Ukoliko je EPS brojilo neispravno izvršiće se zamena brojila i korekcija vaših neispravnih računa, sve o trošku EPS-a. Kako se svi smart-me uređaji proveravaju i kalibrišu tokom proizvodnje u Švajcarskoj, šanse da pokazuju netačan rezultat su gotovo nikakve.
Da li smart-me brojilo može da se postavi u merno razvodni orman umesto EPS brojila?
Javna brojila koja su u vlasništvu EPS-a se ni na koji način ne mogu zamenjivati na ovaj način. Sva smart-me brojila se mogu postavljati na bilo koja druga mesta pre ili posle EPS brojila. Jedini uslov je da na mestu ugradnje smart-me brojila imate Wi-Fi signal i internet.
Značaj maksigrafa i prekomerne snage
Šta je prekomerna snaga?
Prekomerna snaga predstavlјa pozitivnu razliku između izmerene maksimalne vršne snage i odobrene maksimalne snage koju je kupac zahtevao prilikom priklјučenja njegovog objekta na elektroenergetski sistem.
Šta je maksimalna vršna snaga?
Maksimalna vršna snaga je maksimalna zabeležena srednja vrednost aktivne snage, mereno na 15-to minutnim intervalima tokom obračunskog meseca.
Vršna snaga nikako nije isto što i maksimalna trenutna snaga!
Čime se meri vršna snaga?
Maksigrafom.
Šta je to maksigraf?
Maksigraf je uređaj koji meri vršnu snagu, odnosno maksimalnu srednju vrednost aktivne snage (P), u intervalima od po 15 minuta do kraja obračunskog meseca, kada čitač brojila resetuje maksigraf.
Kako maksigraf funkcioniše u praksi, što moguće prostije rečeno?
Maksigraf meri utrošenu aktivnu energiju na tekućem intervalu i po isteku 15 minuta podeli izmerenu energiju sa 1/4 časa (15 minuta), te tako dobije srednju vrednost aktivne snage na tekućem intervalu.
Ukoliko je tekuća vrednost srednje snage veća od do tada zabeležene vršne snage, tekuća vrednost se proglasi za vršnu snagu i pamti u posebnom registru.
Merenje se nastavlja tako što se brojač energije poništi na nulu i počne merenje energije od početka.
Po isteku sledećih 15 minuta, računa se nova vrednost srednje snage i poredi sa važećom vrednosti vršne snage. U jednom karakterističnom obračunskom periodu ima: 30 dana x 24 časa x 4 intervala/čas = 2880 ovakvih intervala.
Na kraju obračunskog meseca, i pre početka novog ciklusa merenja u sledećem mesecu, maksigraf se u potpunosti resetuje.
Gore pomenuto usrednjavanje nam dozvoljava da tokom normalnog radnog ciklusa dolazi do povremenih, kratkotrajnih povećanja trenutne snage (startovi velikih potrošača, režimi topljenja indukcionih peći, itd.) a da se to, zbog usrednjavanja, ne odrazi drastično na vrednost vršne snage.
Na taj način moguće je normalno pokretati veće potrošače, a da ne dođe do povećanja vršne snage.
Šta je odobrena maksimalna snaga?
Odobrena (angažovana ili ugovorena) snaga predstavlja onu snagu koju je kupac tražio, odnosno ugovorio, a elektrodistribucija odobrila kao najveću jednovremenu snagu uključenih uređaja u stanu, kući, fabrici, itd. Ona je određena i glavnim osiguračima kod brojila.
Ova snaga je u svakom trenutnu raspoloživa kupcu, pa se u istom iznosu plaća svakog meseca bez obzira na potrošnju čak i kada nema potrošnje (odnosno kada je sve isključeno).
Kako i zašto se plaća obračunska snaga za kupce električne energije?
Obračunska snaga se plaća svakog meseca, a obračunava se tako što se odobrena snaga (iznos kilovata) pomnoži sa tarifom za obračunsku snagu.
Priklјučenjem na sistem, kupac je uz zahtev rezervisao (uzeo u zakup) određenu snagu koja mu se odobrava i na taj način se garantuje da će u svakom momentu ta snaga biti kupcu raspoloživa bez obzira na veličinu potrošnje. Zbog toga se obračunska snaga plaća i u mesecima u kojima nema potrošnje.
Kako kupac električne energije da utvrdi kolika mu je snaga potrebna?
Snaga se određuje kao suma pojedinačnih snaga električnih uređaja u objektu koji će biti istovremeno uključeni. Prilikom donošenja odluke o izboru potrebne snage, kupac mora da utvrdi snagu svih važnijih električnih uređaja u objektu, kao i potrebu za njihovim jednovremenim uključivanjem.
Ugradnjom smart-me brojila kupac će moći na veoma jednostavan i precizan način da dobije snagu koja mu je potrebna.
Da li obračunska snaga može da se promeni?
Kupac može da zahteva od Distribucije da mu se smanji obračunska snaga. Ukoliko kupac želi veću snagu od one koja mu se obračunava, može da podnese zahtev (jednom godišnje) posle čega će distribucija proveriti da li ima tehničkih mogućnosti za povećanje snage.
Kojim potrošačima se obračunava prekomerna snaga?
Prekomerna snaga se obračunava svim korisnicima prenosnog sistema, korisnicima distributivnog sistema na srednjem i niskom naponu kojima se meri isporučena snaga, kao i kupcima na niskom naponu kojima se meri isporučena snaga.
Domaćinstva su uglavnom izuzeta od prekomerne snage i ona je ograničena osiguračima kod brojila. Ovde bi trebalo da se povede računa o zonama potrošnje, kako ne bi došlo do iznenađenja u vidu visokog računa za električnu energiju.
Koliko košta prekomerna snaga?
Prekomerna snaga vam jede novac!
Cena jednog kilovata (kW) prekomerne snage na niskom naponu se naplaćuje po 4 puta većoj ceni od cene za odobrenu (ugovorenu) snagu, za svaki kilovat od vrednosti maksimalne vršne do vrednosti odobrene snage.
Kako mogu da smanjim prekomernu snagu?
Kompanije sa puno električnih uređaja imaju koristi od upravljanja opterećenjem njihovih nivoa potrošnje. Termin upravljanje opterećenjem se generalno odnosi na smanjenje ili eliminaciju vršnih struja kroz strateško aktiviranje i deaktiviranje električnih potrošača. smart-me sistemi automatski isključuju odgovarajuće uređaje u ograničenom vremenskom periodu, čime se realizuje prosečna potencijalna ušteda između trideset i pedeset procenata.
Merenje temperature i zaštita od zamrzavanja
Da li pomoću smart-me uređaja mogu da štitim cevi od zamrzavanja u vikendici?
Obzirom da smart-me utikač ima ugrađen senzor temperature koji može da meri i minusnu temperaturu, preko besplatne smart-me aplikacije možete veoma jednostavno da podesite da dobijete alarm ukoliko temperatura padne ispod nule i/ili da uključi grejanje kuće.
Šta da radim ako je potrebno da uključim grejanje koje je trofazno pošto se merenje temperature vrši sa monofaznim smart-me utikačem?
U tom slučaju možete da:
Preko smart-me aplikacije možete da podesite da se kotao uključi, na primer, ukoliko temperatura na smart-me utikaču padne ispod 0oC i da isključi ukoliko temperatura poraste iznad 5oC.
Da li mogu da povežem svoj senzor temperature na smart-me sistem?
To možete učiniti veoma jednostavno pomoću smart-me M-Bus gejtveja, na koji možete istovremeno da povežete do 50 uređaja.
Ovde je potrebno da vaš senzor ima M-Bus priključak.
© 2022 | smart-me